Güncel Yemek Tarifleri

- Advertisement -

4 Kişilik Kuru Fasulye Yemeği Nasıl Yapılır

4 Kişilik Kuru Fasulye Yemeği Nasıl Yapılır?Kuru fasulye ülkemizde tüketilen en meşhur yemeklerden biridir. Pirinç pilavı ile birlikte bir bütün oluşturmuştur.

0 126

4 Kişilik Kuru Fasulye Yemeği Nasıl Yapılır

Kuru fasulye ülkemizde tüketilen en meşhur yemeklerden biridir. Pirinç pilavı ile birlikte bir bütün oluşturmuştur.

 

Gerek doyuruculuğu gerekse kolay yapımı yönünden mutfakların en sevilen menülerinden biridir. Pişirmeden önce çok az görünse de piştikten sonra adeta çoğalarak birçok kişiyi doyurur.

Kuru Fasulyenin Malzemeleri Nelerdir?

Kuru fasulyenin malzemeleri yapılacak olan cinsine göre farklılık göstermektedir. Örneğin etli bir kuru fasulye yapılacaksa bunun için belli bir ölçüde et alınması gerekir.

 

Fakat etsiz bir kuru fasulye için sadece kuru bakliyat olacak alınan kuru fasulye ve soğana ihtiyaç duyulur.

 

Burada küçük bir not eklemek gerekirse etsiz bir kuru fasulye çiçeksiz bir bitkiye benzer. Su, salça, tuz, karabiber kuru fasulyeye eklenen diğer malzemelerdir.

Kuru Fasulye Nasıl Pişirilir?

Kuru fasulyenin öncelikle yapılacağı günden bir gün önce suya ıslanması gerekir. Bu uygulama fasulyenin hem yumuşamasına hem de bağırsaklarda gaz oluşturmasını engeller.

 

Yalnız burada dikkat etmemiz gereken nokta fasulyenin ıslanıldığı su kesinlikle ama kesinlikle yemeği pişirirken kullanılmamalıdır.

 

Bu su dökülmeli, yemek taze su ile pişirilmelidir. Fasulyeler kapağı kapalı bir kapta en az 12 saat ılık bir suda ıslı bir şekilde bekletildikten sonra pişirmeye hazır hale gelir.

 

- Advertisement -

Bu kadar vakit yoksa fasulyeler en az 1 saat kaynamış bir suda yine kapağı kapalı bir kapta bekletilmelidir. Tencereye 1,5 çay bardağı kadar zeytinyağı koyulur.

 

Yağ ısındıktan sonra 1 adet küp şeklinde doğranmış kuru soğan eklenir. Soğanlar pembeleşinceye kadar kavrulur.

 

Daha sonra 1 tatlı kaşığı biber salçası, 1 yemek kaşığı domates salçası eklenir. Soğan ile birlikte salçalar 2 dakika kavrulur. Fasulyeler ıslı bir şekilde durdukları kaptan alınarak suyu süzülür ve tencereye koyulur.

 

Fasulye ile birlikte diğer malzemeler iki dakika kavrulur. Bu aşamada etli kuru fasulye yapılacaksa et eklenir.

 

Etsiz yapılacaksa bir miktar su eklenip pişirilmeye devam edilir. Kuru fasulye yemeğinde bakliyat yoğunluğu olduğundan dolayı fasulyeleri üç parmak aşacak şekilde su eklenmesi yeterlidir.

 

Bir miktarda tuz eklenir ve çorba kaynamaya bırakılır. Kısık ateşte suyu özdeşleşene kadar kaynatılır.

Tadına bakılır ve beğenilirse ocak kapatılır. En son işlem olarak 1 çay kaşığı karabiber çorbanın üzerine atılır ve kapağı kapatılır.

4 Kişilik Kuru Fasulye Nasıl Yapılır?

Kuru fasulyenin pişirilme prensibi yemek tarifi listelerinde farklı gibi görünse de her miktarda aynıdır. Sadece kullanılan malzemenin ölçüsü değişir.

 

4 kişilik kuru fasulye yaparken 2 su bardağı fasulye kullanmanız yeterlidir. Suyunun ölçüsü de fasulye miktarına göre ayarlanmalıdır.

Şu Tarifimizi de Beğenebilirsiniz: Ispanak Yemeği Tarifi

 

4 Kişilik Kuru Fasulye Yemeği
4 Kişilik Kuru Fasulye Yemeği

Ads

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası