Güncel Yemek Tarifleri

- Advertisement -

Haftada 2 Kilo Verdirecek Turp Otu Yemeği Nasıl Yapılır

Turp Otu Yemeği Nasıl Yapılır ? Turp otu yemeği en yaygın olarak salata şeklinde yapılır. Turp otu bitkisinin yemek tarifi hem malzeme hem de yapılış bakımından çok basittir.

0 82

Turp Otu Yemeği

Turp otu tarlalarda, kırsal alanlarda, sebze veya meyve bahçelerinde yetişen yabani bir ot türüdür. Özellikle mandalina, portakal, limon gibi narenciye ağaçlarının yetiştiği bahçelerde çokça bulunur.

Dünyamızın büyük bir kısmında görülen bu bitki çok da lezzetlidir. Doğada kendiliğinden yetişen bu bitki kalın ve yaprakları tüylüdür. Yabani bir bitki olmasına rağmen insanlar tarafından çok sıklıkla tüketilir.

Turp Otu Bitkisinin Özellikleri Nelerdir?

Turp otu bitkisi uzun süre yeşil kalan bir bitkidir. Genellikle senenin son aylarından olan ekim ayında yetişmeye başlar ve neredeyse yılın yarısında bulunabilir.

 

Yani nisan veya mayıs aylarında dahi bulunabilecek şekilde yeryüzünde kalabilir.

 

Dünyanın faklı yerlerinde birçok isimle anılan turp otu bitkisinin en yaygın isimleri eşek turpu, kızamık turpu veya yabani turptur. Farklı yörelere gittikçe bu bitkiye verilen isimler de farklılık gösterebilir.

 

İsimler farklı olsa da tatlar genel olarak hep aynıdır. Turp otu bitkisinin sadece yeşil olan dal ve yaprak kısımları yenir. Çiğ olarak yenilmesi pek tavsiye edilmez.

 

Çünkü biraz acı ve yavan bir tadı vardır. Turp otu bitkisinin daha çok haşlanarak yenilmesi tavsiye edilir.

- Advertisement -

Turp Otu Yemeği Nasıl Yapılır?

Turp otu yemeği en yaygın olarak salata şeklinde yapılır. Turp otu bitkisinin yemek tarifi hem malzeme hem de yapılış bakımından çok basittir. İlk olarak turp otlarını haşlayacağımız su tencereye koyulur ve kaynamak üzere bırakılır.

 

Su kaynarken turp otları çok küçük olmamak kaydıyla doğranır ve tüm tozlarından arınana kadar yıkanır. Kaynayan suyun içine otlar atılır ve yumuşayana kadar kaynatılır.

 

Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus turp otlarının sap kısımlarının da yeterince yumuşamasıdır. Çünkü yapraklar çabuk yumuşar ama dalların yumuşaması biraz daha uzun sürer.

 

Otlar yumuşadıktan sonra ocağın altı kapatılır ve tenceredeki su süzülür. Geniş bir kaba soğuk su doldurulur ve sıcak suyu süzülen otlar hazırlanılan soğuk suyun içine atılır.

 

Buradaki amaç bitkilerde şok etkisi yaratmaktır. Daha sonra su tekrar süzülür ve bitkilerde çok az miktarda su kalacak şekilde avuç içlerine alınarak turp otu bitkileri biraz sıkılır.

 

Bu işlem de tamamlandıktan sonra turp otları bir kaba alınır. Üzerine biraz limon suyu sıkılır, biraz tuz ve toz kırmızıbiber eklenir ve karıştırılır. İsteğe göre bir veya iki diş sarımsak ezilip katılabilir. Bu şekilde hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli bir salata elde edilir.

Turp Otu Yemeğinin Faydaları Nelerdir?

Turp otu bitkisi çok faydalı bir bitkidir. Yemekleri de dolasıyla hem lezzetli hem de insan sağlığına oldukça faydalıdır. A ve C vitaminlerinden oluşur ve kalsiyum, demir gibi kuvvetli mineralleri de bulundurur. Astım, bronşit gibi birçok hastalığa da iyi geldiği bilinmektedir.

 

 

Ads

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası